USUWANIE WŁÓKNIAKÓW – elektrokoagulacja

Usuwanie włókniaków – małoestetycznych włóknistych grudek na twarzy i ciele

Usuwanie włókniaków miękkich, czyli narośli skórnych o charakterze grudkowatym. Pojawiają się w obrębie tułowia, kończyn górnych, twarzy , szyi oraz skóry głowy. Nie powinny powodować dolegliwości bolesnych, a jedynie wpływać na estetykę skóry. Naderwanie wiąże się z krwawieniem i rozwojem miejscowego stanu zapalnego.

Elektrokoagulacja to metoda usuwania zmian dermatologicznych, takich jak włókniaki, brodawki, torbiele, prosaki. Jest ona wykorzystywana także do zamykania naczyń krwionośnych, kiedy inne metody, jak np. terapia światłem, okazują się nieskuteczne. Zabieg polega na termicznym uszkodzeniu białka tkanek za pomocą prądu elektrycznego wysokiej częstotliwości. Zabieg wykonuje się przy użyciu elektrod o różnym kształcie (igła, kulka, noż, elektrody do bezinwazyjnego zamykania naczyń).

Elektrokoagulacja to wszechstronny zabieg wykorzystujący właściwości prądu elektrycznego o  wysokiej częstotliwości. Pozwala bezinwazyjnie, a do tego całkowicie bezpiecznie pozbyć się niechcianych zmian dermatologicznych.

Czas trwania i przebieg:

Sam zabieg (usuwanie włókniaków) trwa od kilku do kilkudziesięciu minut, w zależności od rozległości zmian skórnych. Przed zabiegiem ocenia się i konsultuje, czy powstałe zmiany kwalifikują się do zabiegu elektrokoagulacji.
Należy pamiętać, że elektrokoagulacja nie jest zupełnie bezbolesna, a odczucia zależą od indywidualnej wrażliwości na ból, wielkości zmiany i jej lokalizacji (odczuwalne lekkie ukłucia lub mocne ciepło).

Zabieg wykonuje się głównie w celach estetycznych. W przypadku pewnych zmian skórnych, szczególnie brodawek, istnieje naturalna skłonność do rozsiewania po skórze. Nie usunięte od razu, w dłuższej perspektywie czasu mogą pojawiać się w znacznej ilość na skórze.

Po zabiegu:

Bezpośrednio po zabiegu może wystąpić obrzęk, rumień, zaczerwienienie, stwardnienie, zasinienie oraz ból. Są to reakcje na uszkodzenie tkanki i ustępują w ciągu kilku godzin. Zazwyczaj w miejscu usuniętej zmiany pojawia się strupek, (nie zdrapywać!) gojący się w ciągu kilku dni. Dla szybszego gojenia, należy pielęgnować miejsca poddane zabiegowi smarować przynajmniej maścią typu alantan.

Osoby typu nieprawidłowego gojenia się skóry, czyli z tendencja do przebarwień, odbarwień, blizn zanikowych lub przerosłych, powinny ten fakt zgłosić i zwrócić szczególną uwagę na pielęgnację pozabiegowa, która jest omawiana w takich przypadkach indywidualnie.
Należy odróżnić tendencje do przebarwień, od skutków, które są efektem zdrapywania strupków przez właściciela.

Zalecenia pozabiegowe:
– chronić przed światłem słonecznym lub UV z solarium i lamp do stylizacji paznokci
– należy stosować filtry UV lub plaster
– nie zdrapywać strupków
– stosować zalecona pielęgnację kosmetyczna

Przeciwwskazania do zabiegu:
– ciąża
– metalowe części w organizmie
– nowotwory i stany po leczeniu nowotworów
– epilepsja
– zakaźne choroby
– trądzik pospolity lub różowaty
– zakażenia bakteryjne, wirusowe i grzybicze skóry
– menstruacja
– tendencje do tworzenia się keloidów (blizn przerosłych)
– choroby serca, rozrusznik serca
– wiek poniżej 16 lat
– choroby zaburzenia krzepnięcia krwi, krążenia lub cukrzycę (ze względu na utrudnione gojenie)

1-2 tygodnie przed i po zabiegu nie należy stosować:
Peelingów głębokich; chemicznych-kwasowych lub mechanicznych, w tym mikrodermabrazji,
Opalać się na słońcu lub w solarium
Wykonywać zabiegów chirurgicznych
Kosmetyków nie uzgodnionych

 

>Zobacz pozostałe zabiegi na twarz